Dwa podejścia do laptopów konwertowalnych

Nowości na świecie, Nowości w Polsce, Toshiba Portege Zostaw komentarz

04_detached

fot. toshiba.com

Próby połączenia funkcjonalności tabletu i laptopa w jednym urządzeniu podjęło większość kluczowych producentów sprzętu elektronicznego. Inżynierowie różnych firm podeszli jednak do zagadnienia w bardzo odmienny sposób, co rzutuje na możliwości, jakie zaoferowali swoim odbiorcom.

Co chcemy połączyć?

Tablet to ultralekkie urządzenie przeznaczone do raczej niewymagających zadań. Można na nim zagrać w prostą grę, obejrzeć film, przeczytać książkę czy przejrzeć dokumenty. Do pracy raczej nie służy, choć wyjątkowo można z jego pomocą osiągnąć ciekawy efekt. Laptopy natomiast zostały do pracy stworzone i mają umożliwiać ją w każdych warunkach. Najlepiej jednak działają, gdy użytkownik siedzi przy biurku. Idealnym połączeniem byłoby urządzenie lekkie i poręczne jak tablet, ale z mocą obliczeniową i klawiaturą laptopa.

Dwie części zestawu

Najbardziej oczywistym pomysłem wydaje się umieszczenie kluczowych podzespołów w tablecie i w razie potrzeby dołączanie do niego klawiatury wyposażonej ewentualnie w dodatkową baterię i porty wyjściowe. Ten model zastosowany został w Toshiba Portege Z10t. Miniaturowy laptop może zostać rozdzielony na dwie części. Jedną z nich jest tablet, odpowiednio lekki i wygodny. Wadą rozwiązania jest jego wygląd. Zawias, który ma pełnić również funkcję uchwytu musi być przede wszystkim mocny (za co producentowi należy się pochwała), a dopiero później estetyczny.

Elastyczne urządzenie

Drugi, z pozoru bardziej karkołomny pomysł to umożliwienie złożenia klawiatury o 360° i zamienienie całego laptopa w tablet. Świetnie poradziło sobie z tym Lenovo w swoich modelach serii Yoga. ThinkPad Yoga S1 można traktować zarówno jako laptopa, ekran ze stabilną podpórką, namiot, jak i tablet. Ekran i klawiatura są połączone na stałe, dzięki czemu wrażenie estetyczne przemawia za rozwiązaniem Lenovo. Jego wadą jest niemożliwość obniżenia wagi tabletu przez odłączenie klawiatury.

Co wybrać?

Obok wspomnianych modeli dostępnych jest wiele innych ciekawych laptopów konwertowalnych, z reguły jednak opartych o jedno z przedstawionych powyżej rozwiązań. Pierwsze z nich jest polecane użytkownikom, którzy potrzebują tabletu, który od czasu do czasu weźmie na siebie rolę laptopa. Drugie tym, którzy potrzebują laptopa, a z tabletu chcą korzystać głównie jako wygodnego wyświetlacza filmów. Oba modele są dobre.

Komentowanie zabronione.

Silnik: Wordpress - Theme autorstwa N.Design Studio. Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj