Toshiba Portege Z10t - zbyt mocny by być tabletem, zbyt mały by być laptopem

Toshiba Portege Zostaw komentarz

z10t-t101_z10t-t102_angle1

fot. toshiba.com

Samodzielny tablet używany również jako wyświetlacz niewielkiego laptopa. Urządzenie niezwykłe, w którym próbowano połączyć zalety obu rozwiązań. Pomysł od początku był karkołomny, za to efekt z pewnością przekona do siebie część użytkowników. Innych może natomiast utrzymać z dala od siebie. Jedno jest pewne - wzbudzi emocje.

Czym właściwie jest Toshiba Portege Z10t?

Urządzenie składa się z 2 części. Jedna jest 11,6-calowym tabletem, druga płaską, ale mającą większą powierzchnię, stacją dokującą. Ich połączenie daje laptopa o wielkości właściwej dla urządzeń 12,5-calowych (28 mm wysokości, ponad 1,4 kg). Ze względu na uchwyt mocujący tablet/ekran konwertowalna Toshiba nie jest też zbyt piękna. Robi wrażenie połączonej sztucznie, a tablet wykorzystywany jako ekran daje się otworzyć tylko o ok. 100°. Pod względem pierwszego wrażenia Portege Z10t wypada słabiej niż np. konkurencyjne modele Lenovo Yoga, które zapewniają większą elastyczność. Sylwetka ma jednak swoje uzasadnienie i śmiało można powiedzieć, że pod każdym innym względem urządzenie wypada już znacznie lepiej.

Podzespoły

Większość istotnych podzespołów umieszczona jest w części tabletowej. Tam też znajduje się procesor z niskonapięciowej serii Intel Core i5 Y. Procesory te zapewniają raczej niskie zużycie energii i niewielką emisję ciepła niż wydajność, ale w tym wypadku mamy do czynienia ze znacznie większą mocą niż zazwyczaj oferują tablety. W Portege Z10t udało się wykorzystać procesor o bazowym taktowaniu 1,5 GHz wspomagany funkcją TurboBoost, która pozwala chwilowo rozpędzić się do 2,0 GHz, a na dłuższą metę zapewnić 1,75-1,8 GHz. Nic dziwnego, że w testach wydajności urządzenie wypada całkiem nieźle. Pomagają w tym pamięć 4 GB RAM i dobry dysk SSD. Poza tym 5 godzin pracy na baterii to dobry wynik i pewnie nie udałoby się go osiągnąć stosując procesor z serii U.

Obraz

W tablecie matryca jest jednym z najistotniejszych czynników decydujących o opiniach użytkownika. Toshiba Portege Z10t (pełna oferta w sklepie kuzniewski.pl) dysponuje dobrej jakości matrycą tej samej firmy. 11,6-calowy wyświetlacz zapewnia duże rozświetlenie, wyposażony jest w powłokę antyrefleksyjną i ma optymalną rozdzielczość 1920 x 1080. Doskonały jest też kontrast. Lekko kuleje natomiast odwzorowanie palety barw AdobeRGB/sRGB.

Jak go wykorzystać?

Czy faktycznie można wygodnie pisać na klawiaturze tego, niewielkiego przecież, urządzenia? To najważniejsze pytanie przy jego ocenie. Jeśli usiądziesz do niego jako laptopa i spodoba Ci się, to nie zastanawiaj się długo. Po pierwsze, dostaniesz bardzo mocny tablet z dobrze wyposażoną w złącza stacją dokującą. Po drugie, dostaniesz laptopa ważącego poniżej 1,5 kg z dobrym wyświetlaczem.

Komentowanie zabronione.

Silnik: Wordpress - Theme autorstwa N.Design Studio. Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj