Lenovo ThinkPad X250 czy HP EliteBook 820?

Lenovo ThinkPad, Porady, Recenzje, laptopy HP Zostaw komentarz

fot. lenovo.com

fot. Lenovo.com

Dwa bardzo dobre notebooki 12-calowe stanowią dla siebie naturalną konkurencję i na pierwszy rzut oka trudno ocenić, który z nich zasługuje na większą uwagę. Faktycznie powstaniu obu modeli przyświecał podobny cel. Miały być możliwie najmniejszymi laptopami biznesowymi o rozsądnej wydajności. Zarówno w przypadku Lenovo, jak HP udało się to.


Obudowa

Oba modele mają wyświetlacze o przekątnej 12,5 cala. EliteBook jest o 100 g cięższy, gdyż waży minimalnie ponad 1,5 kg przy nieco ponad 1,4 kg w przypadku ThinkPada. To niewielka różnica. Jeszcze mniejsza jest w wysokości laptopa po złożeniu. Tu Lenovo jest jedynie pół milimetra cieńsze niż 21-milimetrowy HP Elitebook. Oba zdecydowanie mieszczą się w kategorii ultrabooków. EliteBook 820 ma nieco wytrzymalszą obudowę niż Lenovo ThinkPad X250, który i tak prezentuje wysoką jakość. Brakuje w nim natomiast trzeciego portu USB, który zmieścił się w obudowie HP. Lenovo jest więc laptopem lżejszym, a HP lepiej wyposażonym w złącza. Oba mają porty stacji dokującej. Na razie jest więc remis.

Procesor, karta graficzna, RAM

O ile HP EliteBook 820 oparty jest o procesory Haswell (4 generacja) to w Lenovo zastosowano nowszą architekturę Broadwell (5 generacja). Potencjalnie ThinkPad ma też lepszą kartę grafiki (HD Graphics 5500) niż EliteBook (HD Graphics 4400). Oba mają maksymalnie 8 GB RAM i są wyposażone w szybkie dyski SSD. Użyte podzespoły wskazywałyby, że ThinkPad X250 jest wydajniejszy od konkurenta. Faktycznie lepiej radzi sobie z grafiką, ale testy wydajności ogólnej nie są już tak jednoznaczne.

Obraz

Przy tak niewielkim ekranie spodziewamy się rozdzielczości HD Ready. Oczywiście taka właśnie jest w obu notebookach. W obu można wybrać zarówno ekran dotykowy, jak i bezdotykowy. W Lenovo jest jednak opcja, której brakuje w HP. Wymagający użytkownik ma do wyboru również matrycę Full HD o szerokich kątach widzenia i wysokiej luminancji. W porównaniu obrazu wygrywa więc zdecydowanie Lenovo ThinkPad X250.

Bateria, emisje, komfort pracy

HP w wersji podstawowej wyposażany jest w dużą baterię o pojemności 46 Wh. Wystarcza ona na 6-7 godzin normalnej pracy, co jest z pewnością dobrym wynikiem. Można ewentualnie dostać ten model z mniejszą, 26 Wh baterią. Wtedy waży on mniej więcej tyle, co ThinkPad, ale działa dość krótko. Ten drugi laptop korzysta z rozwiązania PowerBridge. W sumie dwie baterie mają zbliżoną objętość co pojedyncza bateria HP. Ich energia starcza jednak na godzinę mniej. Oba ultrabooki są dość ciche i nie przegrzewają się podczas normalnej pracy.

Lenovo ThinkPad X250 jest więc nieco lżejszy, ma procesor nowszej generacji i potencjalnie lepszy wyświetlacz. HP EliteBook 820 dłużej działa na baterii, ma dodatkowy i nieraz bardzo potrzebny port USB i niemal doskonałą obudowę.

Komentowanie zabronione.

Silnik: Wordpress - Theme autorstwa N.Design Studio. Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj