HP ZBook 15 - w pierwszej dziesiątce najmocniejszych laptopów

HP ZBook, Mobilne stacje robocze, Seria HP ProBook Zostaw komentarz

Na przełomie 2015 i 2016 roku namnożyło się mobilnych stacji roboczych

fot. hp.com

Na przełomie 2015 i 2016 roku namnożyło się mobilnych stacji roboczych. Prawdziwy szturm na rynek przeprowadziło Lenovo, ale zarówno Dell, jak i HP daleko w tyle nie zostały. Dostępne są więc nawet ważące poniżej 2 kg laptopy sprzedawane jako stacje robocze. Jeśli któryś z nich Ci wystarcza, nie ma żadnego powodu, by interesować się modelem HP ZBook 15 G3. Warto po niego sięgnąć dopiero, gdy potrzebujesz naprawdę ogromnej mocy. Wtedy zostaje Ci do wyboru około 10 dość ciężkich i nieporęcznych modeli. Niewykluczone, że najlepszym z nich jest HP ZBook 15 trzeciej generacji.

Waga ciężka

Producent określa wagę tego modelu na 2,6 kg. Tyle, że jest to ciężar laptopa w najsłabszej konfiguracji, niemalże pustego. Równie dobrze można by zamiast niego wybrać mocniejszą konfigurację, HP ZBooka Studio lub 15u G3. Oba będą lżejsze. HP ZBooka 15 kupujesz, by wyposażyć go w najlepsze co możliwe i trzeba się liczyć z tym, że ostateczna konfiguracja to ok. 3 kg. Nie jest to też najmobilniejszy laptop, mimo że posiada ogromną 9-komorową baterię o pojemności 90 Wh.

Pierwsza klasa wydajności

Standardowo stosowanych w laptopach biznesowych procesorów niskonapięciowych nawet nie ma w ofercie. Najsłabsze, co można włożyć do obudowy HP ZBooka 15, to Intel Core i5-6440HQ, a więc jednostka 4-rdzeniowa z taktowaniem bazowym 2,6 GHz, a maksymalnym 3,5 GHz (więcej danych: http://www.notebookcheck.pl/Intel-Core-i5-6440HQ.149532.0.html). Zamiast tego i tak mocnego procesora możemy wybrać mocniejszy i7 lub Intel Xeon E3-1505 M, który jest szczytem tego, co aktualnie mieści się w laptopach. W ciągu najbliższych tygodni HP wyposaży też ZBooki 15 G3 w jeszcze odrobinę mocniejsze Xeony E3-1545. Potwory te pozwalają też umieścić w 4 gniazdach do 64 GB pamięci RAM (standard DDR4-2133 ECC) i mają całkiem rozsądną grafikę. Można ją wykorzystać to typowych zastosowań, by oszczędzić trochę energii, do poważnych zadań mamy natomiast profesjonalne karty graficzne takie jak AMD FirePro W5170M. Dysk można wybrać więcej niż jeden. Potencjalnie najlepszym pomysłem będzie wykorzystanie pojemnego HDD do przechowywania danych i superszybkiego SSD podpinanego do szyny PCI jako dysku roboczego. W zależności od preferencji można też wybrać bardziej klasyczne rozwiązania, lub przeciwnie - złożyć dyski w macierz typu RAID.

Tylko dla profesjonalistów

Na rynku są laptopy o zbliżonej wydajności. Należą do nich np. Lenovo ThinkPad P50, MSI GT 80, czy Dell Precision 7710M. Żaden natomiast nie jest pod tym względem wyraźnie lepszy od HP ZBook 15 trzeciej generacji. Zdecydowanie laptop ten jest w pierwszej dziesiątce najwydajniejszych urządzeń mobilnych, ale także laptopów o najlepszej grafice. Profesjonalna matryca HP DreamColor o rozdzielczości 4K zapewnia praktycznie pełne oddanie palety barw. HP zapewnia też narzędzia do kalibracji, co innym producentom zdarza się okazjonalnie.
Jako mobilna stacja robocza jest więc niemal doskonały. Natomiast dla użytkownika, który nie zamierza korzystać z pełni jego mocy może być trochę za ciężki i za mało elegancki. HP ZBook 15 G3 to narzędzie, nie gadżet.

Komentowanie zabronione.

Silnik: Wordpress - Theme autorstwa N.Design Studio. Spolszczenie: Adam Klimowski.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj